Dostawcze samochody
czym grozi brak przeglądu toyoty?
Przegląd

Przegląd samochodu – wiedza w pigułce

Okresowy przegląd techniczny samochodu jest wymagany przez prawo i nie powinniśmy tego zaniedbywać. Warto wiedzieć, co powinien sprawdzić oraz co jaki czas powinien być wykonywany przegląd. Toyota osobowa, Opel dostawczy czy motocykl BMW – każdego pojazdu dotyczą te same zasady, a ich nieznajomość nie wyklucza nas z konieczności ich stosowania.przegląd toyota

Kiedy wykonywać przegląd samochodu?

Kodeks drogowy dokładnie określa, kiedy należy wykonywać okresowe badania techniczne. Okres odstępu pomiędzy jednym a drugim przeglądem zależy od wieku samochodu oraz tego, czy posiada on instalację LPG. Zasady są następujące:

  • pierwszy przegląd nowego samochodu wykonuje się po 3 latach od zakupu, a kolejny 2 lata później
  • jeżeli nowy samochód posiada instalację LPG, powyższa zasada nie obowiązuje – przegląd wykonuje się co roku od samego początku
  • w pozostałych samochodach obowiązuje przegląd co roku

jazda bez przeglądu

Czym grozi pominięcie przeglądu?

Brak przeglądu jest wykrywany przez policję w trakcie kontroli drogowej. Funkcjonariusze mają obowiązek poinformować o konieczności wykonania przeglądu, ponieważ co do pojazdu bez ważnych badań technicznych można przypuszczać, że jest on w jakimś zakresie niesprawny. Z uwagi na to, najczęściej dochodzi do zatrzymania dowodu rejestracyjnego za pokwitowaniem.

Pokwitowanie takie może być wystawione na okres do 7 dni z dodatkowymi ograniczeniami korzystania z pojazdu i zezwalać np. na dojazd tylko do miejsca garażowania lub do stacji kontroli pojazdów, ale może także całkowicie zabraniać jazdy samochodem. Decyzja zależy od policjanta, ale najczęściej motywowana jest widocznym na pierwszy rzut oka stanem samochodu i jego wiekiem. Większe możliwości korzystania z auta będziemy mieli, jeśli nieaktualny jest przegląd Toyoty, która liczy sobie dopiero kilka lat niż kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioletniego samochodu.

Poważniejszych problemów w przypadku braku ważnego przeglądu możemy spodziewać się, kiedy naruszymy warunki korzystania z pojazdu określone w pokwitowaniu, kiedy nie mamy przeglądu od dłuższego czasu, a stan techniczny auta jest bardzo zły lub gdy samochodem bez ważnych badań spowodujemy kolizję lub wypadek. Dla własnego spokoju lepiej więc pamiętać o wykonywaniu przeglądów w terminie.

czym grozi brak przeglądu toyoty?

Co obejmuje przegląd?

Badania techniczne mają na celu określenie sprawności samochodu. Dlatego też sprawdza się przede wszystkim:

  • ogumienie – poniżej 1,6 mm głębokości bieżnika konieczna będzie wymiana opon i ponowna kontrola
  • oświetlenie – ważne jest jego właściwe ustawienie i ogólna sprawność
  • układ hamulcowy – testowany jest na stanowisku rolkowym i by przejść pozytywnie przegląd, zarówno hamulec roboczy i postojowy muszą osiągnąć określone wskaźniki, sprawdza się też różnicę sił hamowania na kołach jednej osi, a także ewentualne wycieki
  • stan amortyzatorów oraz układ kierowniczy pod kątem luzów
  • płyny eksploatacyjne – stan i poziom
  • emisję spalin

Dodatkowo w pojazdach wyposażonych w instalację LPG sprawdza się jej szczelność. Należy mieć też ze sobą dokument legalizacyjny, który oczywiście musi potwierdzać ważność legalizacji.

Ile trwa i ile kosztuje przegląd?

Dla większości klientów ze względu na koszty i czas trwania oraz ryzyko wykrycia jakichś wad, badania techniczne nie są ulubionym obowiązkiem. Irytujący jest często stosunek ceny do czasu, który trwa przegląd. Toyota i inne samochody przechodzą badania w bardzo krótkim czasie, ponieważ sprawdza się tylko główne elementy wpływające na bezpieczeństwo jazdy, natomiast koszt przeglądu wynosi od 35 do 204 złotych, w zależności od rodzaju pojazdu i powodu przeprowadzania badań.