Dostawcze samochody
Podnośnik koszowy
Poradnik

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podnośnikach koszowych

Podnośniki koszowe – czym są?

Podnośniki koszowe to specjalne urządzenia dźwigowe, na które składa się kosz bądź platforma z zabezpieczeniami na końcu hydraulicznego ramienia, którym można swobodnie manewrować na różnych wysokościach. Można je określić również jako podesty ruchome. Najbardziej podstawowe i standardowe typu mają formę pojazdu kołowego – ciężarowego. Mają kilka typów i wiele zastosowań.

Typy podnośników koszowych

Producenci tego typu urządzeń oferują wiele różnych rodzajów takich podnośników koszowych. W zależności do typu mają one inne zastosowania. Jeśli planujesz zakupić taki podnośnik, warto najpierw dowiedzieć się nieco o poszczególnych rodzajach i dobrze się zastanowić nad swoim wyborem – musisz przede wszystkim ustalić, jakie urządzenie z tych wszystkich przydałoby Ci się najbardziej:

  • podnośniki samojezdne – taki rodzaj urządzenia nie musi być montowany na żadnych pojazdach ciężarowych czy przyczepie – porusza się sam. Jest przeznaczony przede wszystkim do gładkich powierzchni, ale także i nierównego terenu, ale wtedy należy zastosować specjalne dodatkowe gąsienice;
  • podnośniki na samochodach – instaluje się je na samochodach ciężarowych, ale można je uśmiercić także na niedużych pojazdach dostawczych,
  • podnośniki na przyczepach – takie podnośniki zaś znajdują się już na odpowiedniej przyczepie – można je przyczepić więc do dowolnego pojazdu na haku.

W każdym z wyżej wymienionych rodzajów podnośników koszowych może być zamontowany różny typ koszy bądź platform. Biorąc to pod uwagę możemy dodatkowo stworzyć zupełnie inny podział, w którym znalazłyby się podnośniki teleskopowe, nożycowe, przegubowe, przegubowo-teleskopowe oraz masztowe.

Szerokie zastosowanie podnośników

Podnośniki koszowe mają szereg zastosowań. Służą przede wszystkim do różnorakich zadań, jakie wykonuje się na wysokościach – od kilku do nawet kilkunastu oraz kilkudziesięciu metrów. Zazwyczaj stosuje się je na budowie – podczas budowania bądź demontowania różnego rodzaju budowli czy konstrukcji. Bardzo pomagają także przy takich zadaniach jak mycie okien, odnowa elewacji, pozbywanie się śniegu z dachu, naprawa linii wysokiego napięcia czy konserwacja sygnalizacji świetlnej przy drodze. Podnośniki koszowe można spotkać także na pojazdach straży pożarnej – wtedy się wykorzystywane do dostania się na wyższe kondygnacje płonących budynków czy na dachy i drzewa w celu ratowania czyjegoś zdrowia lub życia. Co ciekawe, takie urządzenia z powodzeniem stosuje się także do pielęgnacji drzew i zbierania owoców w sadach i parkach miejskich. Warto pamiętać, że podnośniki koszowe mogą być obsługiwane tylko przez osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia i przeszły pozytywnie szkolenie.

Wynajem czy zakup?

Podnośniki koszowe można kupić, ale znacznie bardziej opłaca się wynająć od firmy, która takie usługi świadczy. Dlaczego tak jest? Większość osób potrzebuje takiej platformy tylko do konkretnych prac, zwykle sezonowych, które wykonuje się tylko raz na jakiś czas albo w konkretnym okresie w roku. W przypadku wykonywania niewielu prac zakup po prostu nie będzie się opłacać. Przechowywanie takiej maszyny i jej konserwacja w czasie, w którym nie będzie on używany – to tylko strata pieniędzy. Więcej o wynajmie takich pojazdów w Warszawie i okolicach dowiesz się na: https://lifto.pl