Dostawcze samochody
Filtry paliwa - PZL Sędziszów
Auta dostawcze

PZL Sędziszów – firma z tradycjami

PZL Sędziszów to firma z bogatą tradycją sięgającą okresu międzywojennego. Sędziszowskie zakłady w 2014 obchodziły 75 rocznicę swojego istnienia. Ich powstanie miało związek z planami inwestycyjnymi Eugeniusza Kwiatkowskiego  mającymi na celu ożywić Polska gospodarkę. W tamtym okresie powstawały dziesiątki zakładów przemysłowych, zbrojeniowych i przetwórczych.

Początek działalności.

Zakład Pomocniczy C.O.P. Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, bo tak wtedy się nazywał założono dosłownie dwa dni przed II wojną Światową, a dokładniej pierwsza hala została oddana do użytku 30 sierpnia 1939 roku. Pomimo wydarzeń wojennych zakład kontynuowała swoja pracę, do czasu gdy okupanci podjęli plan wywózki większości pracowników do Niemiec. Potem pracę w zakładzie zostały wznowione po przejęciu zakładu przez niemiecką firmę „Draisinenbau”. W 1944 roku, gdy Niemcy zaczęli się wycofywać przed żołnierzami radzieckimi i polskimi, ukryto wiele maszyn i urządzeń, aby nie zostały one wywiezione w głąb Niemiec.

Czas po II wojnie światowej.

Po II wojnie światowej zakłady zostały odbudowane i poszerzyły zakres swej działalności. Warto dodać, że w początkowym okresie zakład bardzo często zmieniał typ produkcji. Produkowano w nim m.in. łóżka szpitalne, młockarnie czy drezyny, gdy był w rękach niemieckich. W 1947 rozpoczęto produkcję pierścieni typu „Simmera” na potrzeby motoryzacji. Trzy lata później zakład został upaństwowiony, lecz nadal produkował to samo.

Rozwój zakałdu

Przełomowym dla zakładu okazał się rok 1955, gdy rozpoczęto w nim produkcję pierwszych filtrów samochodowych. Były to filtry powietrza do ciężarówek marki STAR. Niedługo potem rozpoczęto także produkcję filtru olejowego dla zakładów motoryzacyjnych FSO. Na lata 1962-1965 przypada natomiast generalna modernizacja przedsiębiorstwa. Inwestycja sięgała kwoty 75 mln złotych. W następnych latach zakład podejmował stałą współpracę z kolejnymi przedsiębiorstwami. Należały do nich m.in. Leyland i Henschel.  W 1971 roku firma zmieniła nazwę na obecną – Wytwórnia Filtrów „PZL Sędziszów” S.A.

Więcej dowiesz się na: PZL Sędziszów – filtry do samochodów i przemysłowe

Podsumowanie

Przez kolejne lata firma podejmowała współpracę z kolejnymi firmami z Polski i całego świata. Do tej pory specjalizuje się głównie w produkcji filtrów do samochodów, maszyn oraz przemysłu. Przez wiele lat działalności firma PZL Sędziszów uzyskała wiele uznanych certyfikatów i jest znana na całym świecie.