Cenny alkomat w samochodzie – inwestycja w bezpieczeństwo

kontrola alkomatem policyjnym

Urządzenie do samodzielnego badania orientacyjnej zawartości ilości alkoholu w wydychanym powietrzu zwane podręcznym alkomatem jest coraz popularniejszym akcesorium w które wyposażają się kierowcy. Wiąże się to z dużą niepewnością co do możliwych wskazań policyjnych urządzeń w przypadku kontroli drogowej, jeżeli poprzedniego dnia kierowca spożywał napoje alkoholowe. W Polsce prawo drogowe w ostatniej dekadzie jest coraz bardziej restrykcyjne, a policja drogowa niemal przy każdej kontroli bada trzeźwość kierowców.

Elektrochemiczne alkomaty – ceny

Do popularyzowania się alkomatów wśród polskich kierowców przyczyniają się również coraz niższe ceny podręcznych urządzeń – alkomatów elektrochemicznych opartych o sensor badający zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Rozpiętość cenowa tych urządzeń zależy od półki cenowej jaką sobie obierzemy. Na cenę urządzenia (ale również wiarygodność jego badań) wpływa rodzaj zastosowanych czujników/sensorów oraz mechaniczny układ zamykający powietrze przeznaczone do badania w sensorze. Oba elementy mają kluczowe znaczenie – bez dobrania odpowiedniej ilości próbki wydychanego powietrza nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie sensor może wskazać błędne dane. Ceny najtańszych alkomatów dostępnych w sprzedaży internetowej zaczynają się od 60 złotych – alkomat DAT Simple nie może jednak zagwarantować dokładności pomiarów z uwagi na brak zastosowania ustnika który pomaga w zgromadzeniu odpowiedniej próbki do badania. Najtańsze alkomaty z ustnikiem typu FIT posiadają cenę 190 złotych, a Alkohit X10 to już koszt 459zł

Cena za jednorazowy tester alkoholowy zaczyna się od około 5zł, często dobre testery mają cenę w granicach 15zł za sztukę. Warto wyposażyć się w taki tester gdy wyjeżdżamy poza granice Polski – np. we Francji obowiązek posiadania alkomatu w samochodzie można zastąpić jednorazowymi testerami.

Gdzie kupić alkomat samochodowy?

policjant alkomat
Policja przeprowadza cykliczne kontrole trzeźwości kierowców alkomatami z homologacją

Alkomaty samochodowe dostępne są w praktycznie każdym sklepie ze sprzętem elektronicznym – zarówno w sklepach AGD/RTV jak też (coraz częściej) w dużych elektro-marketach, oraz hipermarketach posiadających działy Elekto. Najpopularniejszym miejscem zakupów alkomatów są jednak sklepy internetowe – oferują one o wiele niższą cenę zakupu, rezygnując z marży. Zakup przez sklep internetowy jest równie bezpieczny jak zakup indywidualny. Obsługa sklepów specjalistycznych jak Euroalkomat.pl czy Alkopatrol.pl umożliwia również konsultacje ze sprzedawcami, którzy pomagają w dobieraniu odpowiedniego modelu alkomatu, informują o sposobie działania urządzenia oraz różnice pomiędzy poszczególnymi modelami jak też sposobami przeprowadzania przez nie badania zawartości alkoholu.

Kalibracja – na czym polega i ile kosztuje

Ważną czynnością związaną z prawidłową pracą alkomatów jest konieczność ich cyklicznej klibracji. Urządzenie opiera się zarówno na mechanizmie pobierania powietrza do badania, jak również z czujnika (w nowszych, droższych modelach jak wspomniany Alkohit X10 jest to dokładniejszy czujnik elektrochemiczny). Ten element alkomatu ulega degradacji przez utlenianie się jego wewnętrznej części odpowiedzialnej za pomiar. Jest to zjawisko naturalne, związane jest nie tyle z kontaktem z alkoholem, ale z wilgocią zawartą w powietrzu (również wydychanym, ale też gdy alkomat leży w futerale). Zmniejszona wrażliwość czujnika doprowadza do wykazania nieprawidłowych pomiarów, stąd konieczność ich kalibracji. Wiele alkomatów posiada darmowe kalibracje – zwykle jest to pojedyncza operacja jaką można wykonać po określonym czasie lub ilości przeprowadzonych badań. Do laboratorium współpracującego z firmą dostarczającą kalibracji alkomat wysyła się za pośrednictwem poczty i tą samą drogą urządzenie jest zwracane po kalibracji (wbitej w kartę gwarancyjną – to ważne aby zachować kartę gwarancyjną alkomatów – uprawniają one wraz z dowodem zakupu do bezpłatnej kalibracji, jeżeli taka jest zawarta w piśmie gwarancyjnym). Również na karcie gwarancyjnej producenci umieszczają informacje o czasie po jakimi urządzenie należy odesłać do laboratorium. Warto zapoznać się z kartą gwarancyjną alkomatu, ponieważ niektóre modele wymagają przeprowadzania wstępnej kalibracji po zakupie urządzenia (ma to wyeliminować możliwość nieprawidłowego działania urządzenia po okresie między wyprodukowaniem a sprzedażą).

 

Back To Top